Connect with us

Chinese Super League

The Finalized Complete Schedule for the CSL’s 2012 Season

It may have taken a long time, but now we finally have a final, complete schedule for the 2012 Chinese Super League season. There were only some minor changes from the preliminary schedule we posted almost a month ago, but the big thing is this one has specific dates and times.  The schedule is really loaded this year, there doesn’t seem to be a week with a dull match and from the start of the year there is plenty to get excited about.

 

Round Date Match # Home Away Time
1 3/11 1 Guangzhou Evergrande Shanghai Shenxin 19:35
1 3/10 2 Guangzhou Fuli Beijing Guoan 15:45
1 3/10 3 Liaoning Whowin Henan Construction 14:30
1 3/10 4 Shanghai Shenhua Jiangsu Shuntian 19:35
1 3/10 5 Guizhou Renhe Shandong Luneng 19:00
1 3/11 6 Hangzhou Greentown Qingdao Jonoon 15:30
1 3/10 7 Dalian Shide Changchun Yatai 15:30
1 3/11 8 Tianjin Teda Dalian Aerbin 19:30
2 3/16 9 Guangzhou Fuli Guangzhou Evergrande 20:00
2 3/17 10 Henan Construction Shanghai Shenxin 15:30
2 3/16 11 Beijing Guoan Shanghai Shenhua 19:30
2 3/17 12 Guizhou Renhe Liaoning Whowin 15:30
2 3/17 13 Jiangsu Shuntian Hangzhou Greentown 15:30
2 3/17 14 Changchun Yatai Shandong Luneng 14:00
2 3/16 15 Qingdao Jonoon Tianjin Teda 19:35
2 3/18 16 Dalian Aerbin Dalian Shide 16:00
3 3/25 17 Guangzhou Evergrande Henan Construction 19:35
3 3/24 18 Shanghai Shenhua Guangzhou Fuli 20:00
3 3/24 19 Shanghai Shenxin Guizhou Renhe 14:00
3 3/25 20 Hangzhou Greentown Beijing Guoan 15:30
3 3/24 21 Liaoning Whowin Changchun Yatai 14:30
3 3/25 22 Tianjin Teda Jiangsu Shuntian 19:30
3 3/24 23 Shandong Luneng Dalian Aerbin 19:35
3 3/24 24 Dalian Shide Qingdao Jonoon 15:30
4 3/30 25 Shanghai Shenhua Guangzhou Evergrande 20:00
4 4/2 26 Guizhou Renhe Henan Construction 15:30
4 4/1 27 Guangzhou Fuli Hangzhou Greentown 15:45
4 4/1 28 Changchun Yatai Shanghai Shenxin 15:30
4 3/30 29 Beijing Guoan Tianjin Teda 19:30
4 3/31 30 Dalian Aerbin Liaoning Whowin 15:30
4 4/1 31 Jiangsu Shuntian Dalian Shide 15:30
4 3/30 32 Qingdao Jonoon Shandong Luneng 19:35
5 4/8 33 Guangzhou Evergrande Guizhou Renhe 19:35
5 4/7 34 Hangzhou Greentown Shanghai Shenhua 19:35
5 4/7 35 Henan Construction Changchun Yatai 15:30
5 4/8 36 Tianjin Teda Guangzhou Fuli 15:30
5 4/7 37 Shanghai Shenxin Dalian Aerbin 15:40
5 4/8 38 Dalian Shide Beijing Guoan 15:30
5 4/7 39 Liaoning Whowin Qingdao Jonoon 15:30
5 4/7 40 Shandong Luneng Jiangsu Shuntian 19:35
6 4/13 41 Guangzhou Evergrande Hangzhou Greentown 19:35
6 4/14 42 Changchun Yatai Guizhou Renhe 15:30
6 4/13 43 Shanghai Shenhua Tianjin Teda 20:00
6 4/14 44 Dalian Aerbin Henan Construction 15:30
6 4/15 45 Guangzhou Fuli Dalian Shide 17:45
6 4/15 46 Qingdao Jonoon Shanghai Shenxin 15:30
6 4/13 47 Beijing Guoan Shandong Luneng 19:30
6 4/16 48 Jiangsu Shuntian Liaoning Whowin 19:40
7 4/22 49 Guangzhou Evergrande Changchun Yatai 19:35
7 4/22 50 Tianjin Teda Hangzhou Greentown 19:30
7 4/22 51 Guizhou Renhe Dalian Aerbin 15:30
7 4/21 52 Dalian Shide Shanghai Shenhua 15:30
7 4/21 53 Henan Construction Qingdao Jonoon 15:30
7 4/21 54 Shandong Luneng Guangzhou Fuli 19:35
7 4/22 55 Shanghai Shenxin Jiangsu Shuntian 15:40
7 4/22 56 Liaoning Whowin Beijing Guoan 15:30
8 4/27 57 Tianjin Teda Guangzhou Evergrande 19:30
8 4/28 58 Dalian Aerbin Changchun Yatai 15:30
8 4/28 59 Hangzhou Greentown Dalian Shide 19:35
8 4/29 60 Qingdao Jonoon Guizhou Renhe 15:30
8 4/28 61 Shanghai Shenhua Shandong Luneng 20:00
8 4/28 62 Jiangsu Shuntian Henan Construction 19:40
8 4/28 63 Guangzhou Fuli Liaoning Whowin 15:45
8 4/27 64 Beijing Guoan Shanghai Shenxin 19:30
9 5/6 65 Guangzhou Evergrande Dalian Aerbin 19:35
9 5/6 66 Dalian Shide Tianjin Teda 15:30
9 5/5 67 Changchun Yatai Qingdao Jonoon 15:30
9 5/5 68 Shandong Luneng Hangzhou Greentown 19:35
9 5/5 69 Guizhou Renhe Jiangsu Shuntian 19:30
9 5/6 70 Liaoning Whowin Shanghai Shenhua 15:30
9 5/6 71 Henan Construction Beijing Guoan 19:30
9 5/5 72 Shanghai Shenxin Guangzhou Fuli 15:00
10 5/11 73 Dalian Shide Guangzhou Evergrande 19:30
10 5/13 74 Qingdao Jonoon Dalian Aerbin 15:30
10 5/11 75 Tianjin Teda Shandong Luneng 19:30
10 5/12 76 Jiangsu Shuntian Changchun Yatai 19:40
10 5/12 77 Hangzhou Greentown Liaoning Whowin 19:35
10 5/11 78 Beijing Guoan Guizhou Renhe 19:30
10 5/12 79 Shanghai Shenhua Shanghai Shenxin 20:00
10 5/13 80 Guangzhou Fuli Henan Construction 17:45
11 5/20 81 Guangzhou Evergrande Qingdao Jonoon 19:35
11 5/19 82 Shandong Luneng Dalian Shide 19:35
11 5/19 83 Dalian Aerbin Jiangsu Shuntian 15:30
11 5/20 84 Liaoning Whowin Tianjin Teda 15:30
11 5/20 85 Changchun Yatai Beijing Guoan 15:30
11 5/18 86 Shanghai Shenxin Hangzhou Greentown 19:45
11 5/19 87 Guizhou Renhe Guangzhou Fuli 19:30
11 5/19 88 Henan Construction Shanghai Shenhua 19:30
12 5/25 89 Shandong Luneng Guangzhou Evergrande 19:35
12 5/27 90 Jiangsu Shuntian Qingdao Jonoon 19:40
12 5/27 91 Dalian Shide Liaoning Whowin 19:30
12 5/25 92 Beijing Guoan Dalian Aerbin 19:30
12 5/25 93 Tianjin Teda Shanghai Shenxin 19:30
12 5/27 94 Guangzhou Fuli Changchun Yatai 17:30
12 5/27 95 Hangzhou Greentown Henan Construction 19:35
12 5/27 96 Shanghai Shenhua Guizhou Renhe 20:00
13 6/17 97 Guangzhou Evergrande Jiangsu Shuntian 19:35
13 6/16 98 Liaoning Whowin Shandong Luneng 15:30
13 6/16 99 Qingdao Jonoon Beijing Guoan 19:30
13 6/17 100 Shanghai Shenxin Dalian Shide 19:45
13 6/16 101 Dalian Aerbin Guangzhou Fuli 15:30
13 6/16 102 Henan Construction Tianjin Teda 19:30
13 6/16 103 Changchun Yatai Shanghai Shenhua 19:35
13 6/17 104 Guizhou Renhe Hangzhou Greentown 15:30
14 6/23 105 Liaoning Whowin Guangzhou Evergrande 15:30
14 6/23 106 Beijing Guoan Jiangsu Shuntian 19:30
14 6/23 107 Shandong Luneng Shanghai Shenxin 19:35
14 6/23 108 Guangzhou Fuli Qingdao Jonoon 20:00
14 6/23 109 Dalian Shide Henan Construction 19:30
14 6/24 110 Shanghai Shenhua Dalian Aerbin 20:00
14 6/23 111 Tianjin Teda Guizhou Renhe 19:30
14 6/23 112 Hangzhou Greentown Changchun Yatai 19:35
15 7/1 113 Guangzhou Evergrande Beijing Guoan 19:35
15 6/29 114 Shanghai Shenxin Liaoning Whowin 19:45
15 7/1 115 Jiangsu Shuntian Guangzhou Fuli 19:40
15 6/30 116 Henan Construction Shandong Luneng 19:30
15 7/1 117 Qingdao Jonoon Shanghai Shenhua 15:30
15 7/1 118 Guizhou Renhe Dalian Shide 19:30
15 6/30 119 Dalian Aerbin Hangzhou Greentown 19:00
15 6/30 120 Changchun Yatai Tianjin Teda 19:35
16 7/6 121 Shanghai Shenxin Guangzhou Evergrande 19:45
16 7/7 122 Beijing Guoan Guangzhou Fuli 19:30
16 7/7 123 Henan Construction Liaoning Whowin 19:45
16 7/8 124 Jiangsu Shuntian Shanghai Shenhua 19:40
16 7/7 125 Shandong Luneng Guizhou Renhe 19:35
16 7/8 126 Qingdao Jonoon Hangzhou Greentown 15:30
16 7/7 127 Changchun Yatai Dalian Shide 19:35
16 7/8 128 Dalian Aerbin Tianjin Teda 19:00
17 7/15 129 Guangzhou Evergrande Guangzhou Fuli 19:35
17 7/15 130 Shanghai Shenxin Henan Construction 19:45
17 7/14 131 Shanghai Shenhua Beijing Guoan 20:00
17 7/14 132 Liaoning Whowin Guizhou Renhe 19:30
17 7/14 133 Hangzhou Greentown Jiangsu Shuntian 19:35
17 7/14 134 Shandong Luneng Changchun Yatai 19:35
17 7/14 135 Tianjin Teda Qingdao Jonoon 19:30
17 7/14 136 Dalian Shide Dalian Aerbin 19:30
18 7/21 137 Henan Construction Guangzhou Evergrande 19:45
18 7/22 138 Guangzhou Fuli Shanghai Shenhua 20:00
18 7/22 139 Guizhou Renhe Shanghai Shenxin 15:30
18 7/21 140 Beijing Guoan Hangzhou Greentown 19:30
18 7/21 141 Changchun Yatai Liaoning Whowin 19:35
18 7/22 142 Jiangsu Shuntian Tianjin Teda 19:40
18 7/21 143 Dalian Aerbin Shandong Luneng 19:00
18 7/22 144 Qingdao Jonoon Dalian Shide 15:30
19 7/28 145 Guangzhou Evergrande Shanghai Shenhua 19:35
19 7/28 146 Henan Construction Guizhou Renhe 19:45
19 7/28 147 Hangzhou Greentown Guangzhou Fuli 19:35
19 7/28 148 Shanghai Shenxin Changchun Yatai 19:45
19 7/28 149 Tianjin Teda Beijing Guoan 19:30
19 7/28 150 Liaoning Whowin Dalian Aerbin 19:30
19 7/29 151 Dalian Shide Jiangsu Shuntian 19:30
19 7/28 152 Shandong Luneng Qingdao Jonoon 19:35
20 8/4 153 Guizhou Renhe Guangzhou Evergrande 19:30
20 8/4 154 Shanghai Shenhua Hangzhou Greentown 20:00
20 8/4 155 Changchun Yatai Henan Construction 19:35
20 8/5 156 Guangzhou Fuli Tianjin Teda 20:00
20 8/5 157 Dalian Aerbin Shanghai Shenxin 19:00
20 8/4 158 Beijing Guoan Dalian Shide 19:30
20 8/4 159 Qingdao Jonoon Liaoning Whowin 15:30
20 8/5 160 Jiangsu Shuntian Shandong Luneng 19:40
21 8/11 161 Hangzhou Greentown Guangzhou Evergrande 19:35
21 8/10 162 Guizhou Renhe Changchun Yatai 19:30
21 8/11 163 Tianjin Teda Shanghai Shenhua 19:30
21 8/11 164 Henan Construction Dalian Aerbin 19:45
21 8/10 165 Dalian Shide Guangzhou Fuli 19:30
21 8/10 166 Shanghai Shenxin Qingdao Jonoon 19:45
21 8/10 167 Shandong Luneng Beijing Guoan 19:35
21 8/11 168 Liaoning Whowin Jiangsu Shuntian 19:30
22 8/18 169 Changchun Yatai Guangzhou Evergrande 19:35
22 8/18 170 Hangzhou Greentown Tianjin Teda 19:35
22 8/19 171 Dalian Aerbin Guizhou Renhe 19:00
22 8/18 172 Shanghai Shenhua Dalian Shide 20:00
22 8/19 173 Qingdao Jonoon Henan Construction 15:30
22 8/19 174 Guangzhou Fuli Shandong Luneng 20:00
22 8/18 175 Jiangsu Shuntian Shanghai Shenxin 19:40
22 8/17 176 Beijing Guoan Liaoning Whowin 19:30
23 8/25 177 Guangzhou Evergrande Tianjin Teda 19:35
23 8/25 178 Changchun Yatai Dalian Aerbin 19:35
23 8/25 179 Dalian Shide Hangzhou Greentown 19:30
23 8/25 180 Guizhou Renhe Qingdao Jonoon 15:30
23 8/25 181 Shandong Luneng Shanghai Shenhua 19:35
23 8/25 182 Henan Construction Jiangsu Shuntian 19:45
23 8/25 183 Liaoning Whowin Guangzhou Fuli 19:30
23 8/25 184 Shanghai Shenxin Beijing Guoan 19:45
24 9/14 185 Dalian Aerbin Guangzhou Evergrande 19:00
24 9/14 186 Tianjin Teda Dalian Shide 19:30
24 9/16 187 Qingdao Jonoon Changchun Yatai 15:30
24 9/15 188 Hangzhou Greentown Shandong Luneng 19:35
24 9/15 189 Jiangsu Shuntian Guizhou Renhe 19:40
24 9/15 190 Shanghai Shenhua Liaoning Whowin 20:00
24 9/14 191 Beijing Guoan Henan Construction 19:30
24 9/16 192 Guangzhou Fuli Shanghai Shenxin 20:00
25 9/23 193 Guangzhou Evergrande Dalian Shide 19:35
25 9/22 194 Dalian Aerbin Qingdao Jonoon 19:00
25 9/21 195 Shandong Luneng Tianjin Teda 19:35
25 9/22 196 Changchun Yatai Jiangsu Shuntian 19:35
25 9/22 197 Liaoning Whowin Hangzhou Greentown 19:30
25 9/21 198 Guizhou Renhe Beijing Guoan 15:30
25 9/22 199 Shanghai Shenxin Shanghai Shenhua 19:45
25 9/22 200 Henan Construction Guangzhou Fuli 19:45
26 9/28 201 Qingdao Jonoon Guangzhou Evergrande 19:35
26 9/29 202 Dalian Shide Shandong Luneng 19:30
26 9/30 203 Jiangsu Shuntian Dalian Aerbin 19:40
26 9/28 204 Tianjin Teda Liaoning Whowin 19:30
26 9/28 205 Beijing Guoan Changchun Yatai 19:30
26 9/30 206 Hangzhou Greentown Shanghai Shenxin 19:35
26 9/30 207 Guangzhou Fuli Guizhou Renhe 17:45
26 9/29 208 Shanghai Shenhua Henan Construction 20:00
27 10/7 209 Guangzhou Evergrande Shandong Luneng 19:35
27 10/6 210 Qingdao Jonoon Jiangsu Shuntian 15:30
27 10/6 211 Liaoning Whowin Dalian Shide 19:30
27 10/6 212 Dalian Aerbin Beijing Guoan 15:30
27 10/6 213 Shanghai Shenxin Tianjin Teda 19:45
27 10/6 214 Changchun Yatai Guangzhou Fuli 15:30
27 10/6 215 Henan Construction Hangzhou Greentown 15:30
27 10/6 216 Guizhou Renhe Shanghai Shenhua 15:30
28 10/20 217 Jiangsu Shuntian Guangzhou Evergrande 19:40
28 10/20 218 Shandong Luneng Liaoning Whowin 19:35
28 10/20 219 Qingdao Jonoon Beijing Guoan 15:30
28 10/20 220 Dalian Shide Shanghai Shenxin 15:30
28 10/21 221 Guangzhou Fuli Dalian Aerbin 17:45
28 10/20 222 Tianjin Teda Henan Construction 19:30
28 10/20 223 Shanghai Shenhua Changchun Yatai 20:00
28 10/20 224 Hangzhou Greentown Guizhou Renhe 19:35
29 10/27 225 Guangzhou Evergrande Liaoning Whowin 15:30
29 10/27 226 Jiangsu Shuntian Beijing Guoan 15:30
29 10/27 227 Shanghai Shenxin Shandong Luneng 15:30
29 10/27 228 Qingdao Jonoon Guangzhou Fuli 15:30
29 10/27 229 Henan Construction Dalian Shide 15:30
29 10/27 230 Dalian Aerbin Shanghai Shenhua 15:30
29 10/27 231 Guizhou Renhe Tianjin Teda 15:30
29 10/27 232 Changchun Yatai Hangzhou Greentown 15:30
30 11/3 233 Beijing Guoan Guangzhou Evergrande 15:30
30 11/3 234 Liaoning Whowin Shanghai Shenxin 15:30
30 11/3 235 Guangzhou Fuli Jiangsu Shuntian 15:30
30 11/3 236 Shandong Luneng Henan Construction 15:30
30 11/3 237 Shanghai Shenhua Qingdao Jonoon 15:30
30 11/3 238 Dalian Shide Guizhou Renhe 15:30
30 11/3 239 Hangzhou Greentown Dalian Aerbin 15:30
30 11/3 240 Tianjin Teda Changchun Yatai 15:30


Brandon Chemers aka B. Cheng aka A Modern Lei Feng – is a name which may be familiar to many in the Chinese blogosphere.

He currently serves as Editor-in-Chief for Wild East Football and is one of the lonely souls writing about Chinese football in English for the last 10 years.

Chemers’ credentials are second to none – his former blog focused not only on the fortunes of his beloved Beijing Guoan FC, but a multitude of other aspects of Beijing life. He’s deservedly built a reputation in the Chinese blogosphere as an insightful observer of not only Chinese football, but also the wider picture of life in modern China and its many layers.

For WEF, beyond writing about Guoan, he often focuses on fan culture and the business of Chinese football.

3 Comments

3 Comments

  1. Kenneth Chilcoat

    01/03/2012 at 06:58

    Took long enough, but I’m glad it’s finally out. Jiangsu @ Shenhua on March 10th, can’t wait!

  2. Tom Hume

    06/03/2012 at 15:29

    Good stuff- any idea about the First League fixtures?

You must be logged in to post a comment Login

Chinese Super League Table

Most recent soccer data here. The system is currently retrieving statistics from data feed.

Latest results

Most recent soccer data here. The system is currently retrieving statistics from data feed.

Upcoming fixtures

Most recent soccer data here. The system is currently retrieving statistics from data feed.

More in Chinese Super League